Хашемитското кралство Йордания, наричано за кратко Йордания, е държава в Близкия изток. Граничи със Сирия на север, с Ирак на североизток, със Саудитска Арабия на изток и юг, и с Израел и Западния бряг на запад. Заедно с Израел има граници по брега на залива Акаба и на Мъртво море. На юг в близост до град Акаба се намира най-високата точка на страната - връх Рам. На Североизток се простира част от Сирийската пустиня. На запад е разположена Йорданската долина, в която тече река Йордан - свещена за християните. Туризмът е основен източник на доходи в Йордания, най-посещаваната забележителност е древния град Петра - столица на набатейците и гробницата, която се намира там - "Съкровищницата на фараона". Столицата на Йордания - Аман е на повече от 8000 години, наричат го Белият град, защото има много ниски къщи, построени от бял камък, тя също представлява интерес за туристите с римския театър, църквите и дворците.
Климат - субтропичен
Средни температури - януари (8,14°С); юли (24, 30°С)
Официален език - арабски
Столица - Аман
Най-голям град - Аман
Валута йордански динар (JOD)
Население - 6 721 882 души (2015)
Етнически състав - йордански араби - 64,8%, палестински араби - 34,4%, черкези - 0,3%
Религия - мюсюлмани - 91,7%, християни - 8,3%, протестанти - 6,5%, армено-григорианци - 4,6%
Часова зона - лятно слънцестоене EET (UTC+2)
- EEST (UTC+3)
Телефонен код +962
Internet TLD .jo
По-голямата част от територията на Йордания е заета от пустини.Само земите в западната част от страната, където падат дъждове, могат да се използват за отглеждане на земеделски култури.Най-добрата реколта дава Йорданската равнина.
Град Петра, в сърцето на пустинята, този търговски център, населен още от 1 200 г. пр.Хр. е едно от най-привлекателните места за археолозите и е основната туристическа атракция на Йордания.
Население и език
Йорданците са араби с изключение на няколко малки общности черкези, арменци и кюрди, възприели арабската култура. Официалният език е арабски, но английският е широко използван в търговията и администрацията. Около 70% от населението на Йордания е градско. По-малко от 6% от селското население е номадско или полуномадско. Повечето жители обитават райони, където валежите правят възможно земеделието. Около 1,7 милиона души, регистрирани като палестински бежанци живеят в Йордания, повечето от тях с местно гражданство.
Забележителности
Малкото кралство на Йордания заема стратегическо място в Близкия изток. Тази древна и безплодна земя свидетелства за векове на битки и завладявания. Главна туристическа атракция е древният град Петра, основан около 1000 години пр. Хр. Градът се е сгушил живописно в естествено укрепена планинска долина на източния склон на Вади Араба. На 6 декември 1985 Петра е включена Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Кухня
Подобно на всяка друга страна в Близкия изток, Йордания може да се похвали с удивително кулинарно многообразие и богатство. Тя се е формирала в продължение на хилядолетия. Съчетава огромно разнообразие от вкусове и аромати, комбинирани по най-различен начин. Въпреки че Йордания е арабска страна, местната кухня е изключително силно повлияна от южно-европейските традиции в приготвянето на храна. Съчетанието на средиземноморска свежест и силни аромати, типични за арабските страни са превърнали Йордания в една от държавите с най-вкусна кухня в света. Нормално денят на местните жители, подобно на повечето южняшки народи, започва с лека закуска, която най-често се състои от тестени изделия – ароматни хлебчета, кифлички, питки и други. Те се поднасят с мляко, сирене, сушени плодове и разбира се най-популярната йорданска напитка, кафето. Обядът е най-обилното хранене за деня. Започва с мезе – леко предястие, което има за цел да отвори апетита. То може да се състои от лека салата, маслини, зеленчуково пюре, сирене или дори месо. Именно по обяд се разгръща в пълната си прелест цялото кулинарно богатство на тази арабска страна. След мезето се пристъпва към основното хранене. На трапезата често присъстват домати, чушки, пиперки, маслини, краставици, патладжани, картофи, магданоз, лук, чесън и какво ли още не. Зеленчуците винаги се подправят обилно със зехтин и множество различни билки и подправки. Месото най-често е овче, пилешко, козе и по-рядко риба. Тъй като местните жители са предимно мюсюлмани свинското не е популярно. Едно от ястията, които най-често присъстват на масата в Йордания се нарича ”мансаф” и представлява месо, сготвено със сушено и ферментирало кисело мляко. Ястието се слави с добрите си вкусови качества. За десерт често се поднасят фурми, пресни плодове, както и огромно разнообразие от сладкиши. Местните жители се славят като същински виртуози в приготвянето на сладки, кексове, баклава и други сладкиши. Към десертите много често се прибавят ядки в големи количества. За разлика от средиземноморските страни където вечерята е най-обилното хранене за деня и продължава доста дълго, тук в Йордания вечерята е най-лекото ядене за деня. Вечеря се рано и в малки количества. Най-често се хапват зеленчуци, салати и зеленчукови пюрета.
Сувенири и подаръци
Какво да донесе от Йордания? бутилки с цветен пясък, тъкани постелки,Бедуин бижута, изработени от черен сребро, изделия от Хеврон стъкло, животински фигури, издълбани от камък, древни мечове, маслиново дърво фигурки, козметика на основата на подаръците от Мъртво море (сол, черен, вода), златни бижута, порцеланови фигурки, антики, керамиката посуда, текстил с традиционната бродерия; подправки, сладки, кафе, ядки. В Йордания, можете да си купите лечебна кал от Мъртво море за $ 7 / 500гр, подправки -. $ 1, всички видове фигури - от $ 3,5.
Работно време на магазините
За килими препоръчително да отидете в градаМадаба, а за златни бижута - в централната част на Аман (там е една четвърт злато). Купете продукти на известни марки може да бъде в по-големите универсални магазини Аман - Cozmo, Нуман Мол, Йордания Мол, Safeway, Plaza хипермаркета. Има безмитните магазини: един такъв магазин ще намерите на летището и още няколко - в граничните райони с Палестина.
Посолство на Република България в Йордания
Адрес: Um Uthaina, 7, Al Mоsel Str., 11195 Amman, P.O.Box 950578
Тел.: +962 6 5529391; +9626 5539392
Факс: +962 6 5539393
Дежурни телефони в извънработно време:
+962 6 5529391
Работно време: Нд - Чт, 8.00 - 15.30 ч.
E-mail: Embassy.Amman@mfa.bg
Website: www.site.mfa.bg/embassies/jordan
Консулска служба
Телефон: +96265539392
Факс: +962 6 552 93 93;
Работно време: Нд-Пон; Ср-Чт, 9.00 – 12.00 ч.
E-mail: Consulate.Amman@mfa.bg