Узбекистан, официално Република Узбекистан е държава в Средна Азия, която се намира между Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Афганистан и Туркменистан. Столицата ѝ е Ташкент. Повечето от населението на страна спада към узбекската етническа група, които говорят узбекски език, спадащ към семейството на тюркските езици.
До разпадането на СССР през 1991 г. страната е съветска република като Узбекска ССР. От 1 септември 1991 е независима държава. Без излаз на море, Узбекистан е вторият износител на памук в света по обем. Основни производства са злато и природен газ.
Климатът е рязко континентален, засушлив. Средните януарски температури от -3 до 3 градуса Сº, юли от 26 до 32 градуса Сº. Валежите – от 80 мм в равнините, до 1000 мм в планините. Главни реките – Амударя, Сърдаря и притоците им. Езерате – Аралско море, Айдаркул и множество язовири. Растителността е пустинна, степна. Смесените гори заемат 3 % от територията на страната.
Узбекистан е най-населената страна в Централна Азия. Населението ѝ е 27,7 млн. души (преброяване 2007 г.), което се равнява почти на половината население в региона. Официален език е узбекският, но се използват и руски и таджикски.