Приморско е разположен на малък полуостров на брега на Черно море, в подножието на странджанските върхове, спускащи се към брега. Благодарение на местоположението си на границата на две географски ширини, там където се сливат умереноконтиненталният и средиземноморският климат.
Цялото крайбрежие около Приморско е осеяно с руините на древни и велики градове. Зидовете на най-дълго просъществувалото населено място в района - Ранули, се извисяват на хълма, наречен днес „Вълчаново кале“. В древността там се е намирал един от големите черноморски градове - Ранули. Площта, която днес обграждат крепостните стени е около 30 дка. Според историците това е една от най-големите крепости-градове в България. В среновековието е бил областен център.
Много често по брега могат да се намерят изхвърляни от морето парчета от древни керамични съдове.
През 2003-та година беше открито дълго търсеното светилище на Ранули. Предполагаше се, че както всеки един голям град и този трябва да има светилище извън очертанията на града. На около 2-3 километра от крепостните стени учените разкриха почти недокоснато от времето светилище-обсерватория, изградено от огромни частично обработени каменни късове, подредени в неправилни кръгове, като в определени дни на годината слънчевите лъчи проникват през процепите между тях. Локализирани са жертвеникът, олтарът, тронът и най-големият известен на науката долмен. Съградено е през 14 век пр.Н.е., като се счита, че е използвано до 5 век сл.Н.е.